قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ می باشد.

تغذیه و سلامت

آمار سایت

تبلیغات متنی

رازهای جالب در مورد چپ دست ها

 

من چپ دست نیستم، اما تمام دوران دبیرستانم را کنار بهترین دوستم که یک چپ دست است گذراندم. خدا را شکر آن موقع صندلی‌های چپ دست طراحی شده بود. اما خود همین صندلی‌ها هم داستانی داشت. اگر دوستم سمت چپ می‌نشست کلی از هم دور می‌افتادیم، اگر سمت راست می‌نشست، دفتر و کتاب و سر و کله‌یمان توی هم می‌رفت، که البته ما این دومی را انتخاب کرده بودیم. سرکلاس حرف می‌زدیم، می‌خندیدیم، روی دفتر و دست و بال هم را خودکاری می‌کردیم و تا دل‌تان بخواهد تقلب ‌می‌کردیم. با تمام این وجود، چپ دست بودن دوستم هیچ وقت برایم عادی نمی‌شد و همیشه تماشای اون هنگام نوشتن، آن هم با خط خوش برایم تازگی داشت. یک بار که دیگر نتوانستم جلوی خودم را بگیرم، از او سوال کردم که چطور با دست چپش می‌نویسد. او هم بدون معطلی جوابی داد که هنوز یادآوری‌اش مرا به خنده می‌اندازد : 

«همون‌طوری که تو با دست راستت می‌نویسی!»

 

 

 

 

وقتی چپ دست بودن جرم بود!

در مورد چپ دست‌ها نگرش‌ و واکنش‌های متفاوتی وجود دارد که اغلب منفی هستند تا مثبت. خوب یادم می‌آید قدیم‌ترها در دبستان چطور معلمم یکی از همکلاسی‌هایم را به‌خاطر اینکه با دست چپ می‌نوشت، سرزنش می‌کرد. هنوز هم هستند کسانی که روی چپ دستی حساس‌اند. مداد و قاشق را مدام از دست کودکان می‌گیرند و به دست راستشان می‌دهند، از مادرها می‌خواهند که حواس‌شان جمع باشد و نگذارند کودک از دست چپش استفاده کند. جوان‌ها را نصیحت می‌کنند و برا‌یشان افسوس می‌خورند، طوری که انگار چپ دست بودن جرم است یا به اراده‌ی خودشان چپ دستی را انتخاب کرده‌اند. دیروز که با چند چپ دست صحبت می‌کردم همه بدون استثنا از شگفت زدگی راست دست‌ها نسبت به خودشان می‌گفتند. این‌که برای یک راست دست خارق‌العاده و عجیب به حساب می‌آیند و دیدن آن‌ها برای‌شان جالب است.

 

خرافات این وسط چه می‌گوید؟

افکار نادرست و خرافات تنها به ایران محدود نمی‌شود و تقریبا هر جایی از دنیا، برای چپ دست بودن خرافات و داستان‌های توخالی زیادی وجود دارد. حتی برای چپ دست‌ها عناوین توهین‌آمیزی ساخته‌اند. برخی آن‌ها را افرادی با تمایلات شیطانی و هم‌جنسگرایانه می‌دانند یا اگر در خانواده‌ی یک اسکیمو یک بچه‌ی چپ دست به دنیا بیاید، معتقدند او یک جادوگر بالقوه است. مراکشی‌ها فکر می‌کنند چپ دست‌ها آدم‌های نفرین شده‌ای هستند و در اسکاتلند ضرب المثلی دارند که چپ دست‌ها را یک فرد بخت برگشته توصیف می‌کند: «او باید توسط یک کشیش چپ دست غسل تعمید داده شده باشد!». 

 

چپ دست باهوش تر هستند؟

در مقابل خرافات، تحقیقات علمی وجود دارند که حرف‌های جالبی در مورد چپ دست‌ها می‌زنند. مغز چپ دست‌ها نسبت به تصاویر و افعال خشونت آمیز و ترسناک سریع‌تر واکنش نشان می‌دهد. چپ دست‌ها ریاضی و معماری را بهتر درک می‌کنند. مغزشان احساسات و عواطف را با فرایندی متفاوت نسبت به افراد راست دست پردازش می کند. آن‌ها بیشتر مستعد پذیرش احساسات منفی، مانند خشم هستند. چپ دست‌ها در ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که نیازمند تمرکز است، بهتر عمل می‌کنند. ۳۰ درصد چپ دست‌ها راست مغز هستند، اما بقیه آن‌ها از دو نیم کره مغزی تقریبا یکسان استفاده می‌کنند. این حالت در بعضی از راست دست‌ها هم وجود دارد. اگر متوجه شدید یک نفر خلاق‌تر از بقیه و هنرمند است، خوب صحبت می‌کند، به جزئیات توجه بیشتری دارد و شنوایی‌اش بهتر است، شک نکنید که با یک چپ دست یا یک راست دستی که از دو نیم کره‌ی مغزش به یک میزان استفاده می‌کند، رو در رو هستید.

مشکلات حل نشدنی!

شاید قدیمی‌ترها هنوز معتقد به خرافات باشند و چپ دست‌ بودن را، آدم درست نبودن تلقی کنند اما حقیقت این است که حالا دیگر دلایل جدیدی جایگزین دلایل گذشته شده است. نبود امکانات کافی برای یک چپ دست و مشکلات و محدودیت‌هایی که در نبود این امکانات پیش خواهد آمد، دلیل اصلی نگرانی یک پدر و مادر است. دکمه شاتر دوربین، سوراخ‌های قیچی، دهانه‌ی ظروفی مثل شیرجوش، کارد، ابزار معاینه و جراحی پزشکی، سیم سازهایی مثل گیتار، دسته پلی استیشن، دنده‌ی ماشین، موس، دکمه‌های کیبورد، متر و دستگاه عابر بانک تنها تعداد اندکی از وسایلی هستند که برای راست‌دست‌ها طراحی شده‌اند و تنها در کشورهای اندکی این وسایل برای چپ دست‌ها هم محیا شده است. مشکل دیگری که برای یک چپ دست در طول زندگی‌ به وجود خواهد آمد مسائل مربوط به آموزش کارهای فنی و هنری است. فکرش را بکنید همه چیز باید برعکس آموزش و انجام شود. مثلا بافتنی با دست را در تجسم کنید یا دوران سربازی را، به این‌که پوکه فشنگ‌ها پس از شلیک به سمت عقب و جهت راست پرتاپ می‌شوند!

 

به افتخار شما که چپ دست هستید

روز ۱۳ اوت برابر ۲۲مرداد روزجهانی چپ دستان نامگذاری شده است. این روز به وجود آمد تا بهانه‌ای باشد برای شناخت بهتر مشکلات کسانی که در کنارمان هستند و با نبود امکانات خاص خودشان به خوبی از پس زندگی برآمده‌اند. دست چپ همان دستی است که به قلب نزدیک‌تر است و حلقه‌ی عشق را برای این دست طراحی کرده‌اند. امروز یادمان بماند که چپ دست بودن نه ارادی است، نه جرم و نه گناه! پس کمی بیشتر هوای دوستان چپ دست‌مان را داشته باشیم و نگذاریم زندگی در میان راست دست‌ها برای‌شان از شیرینی به تلخی بنشیند

 

 

 

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب