مجله سرگرمی ژولیت راه های افزایش خواص کلم بروکلی! قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : جمعه ۱۳۹۶/۰۹/۲۴ می باشد.

تغذیه و سلامت

آمار سایت

تبلیغات متنی

راه های افزایش خواص کلم بروکلی!

 

کلم بروکلی سال‌هاست به‌عنوان یک ماده مغذی و سالم شناخته می‌شود اما به نظر می‌رسد دانشمندان راه‌های جدیدی را برای افزایش خواص این گیاه پیدا کرده‌اند.

دانشمندان روی شیوه‌ای کار می‌کنند که با آن بتوانند مواد فنلی (phenolic content) بیشتری به کلم بروکلی اضافه کنند. فنل یک ماده مغذی است که به طرز چشم‌گیری خطر بیماری‌های کشنده مانند سرطان و بیماری‌های سرخرگ‌های قلبی را کاهش می‌دهد.جک جویک، متخصص ژنتیک در دانشگاه ایلینویز آمریکا، که روی این پروژه کار می‌کند متوجه شده که ترکیب‌های حاوی فنل دارای قدرت آنتی‌اکسیدان بسیار زیادی‌اند. این ترکیب‌ها به فرایند طبیعی توقف رادیکال‌های آزاد مضر پیش از آن‌که به سلول‌های موجود در بدن ما آسیب بزنند قدرت می‌بخشند.

به عبارت دیگر، هر چه میزان ترکیب‌های فنلی بیشتر باشد نتیجه بهتر خواهد شد. برای مثال هر چه میزان ترکیب‌های فنلی در کلم بروکلی بیشتر باشد، خطر بروز بیماری‌های تحلیل‌برنده (degenerative diseases) مانند دیابت نوع ۲ یا آسم کاهش می‌یابد.جویک، همراه با تیم‌اش، روی انواع بروکلی کار کردند تا در نهایت بهترین ترکیب‌های فنلی را برای اضافه کردن به این گیاه پیدا کنند. آن‌ها امیدوارند همین کار را روی سبزیجات دیگر مانند کلم و کلم‌پیچ هم انجام دهند.

جویک می‌گوید: «ترکیب‌های فنلی، موادی نیستند که در بدن ما تولید شوند، بنابراین ما باید خوردن این نوع مواد را در رژیم غذایی خود لحاظ کنیم. این ترکیب‌ها برای همیشه در بدن ما نمی‌مانند، به همین دلیل باید آن‌ها را در قالب سبزی‌هایی مانند کلم بروکلی هر سه یا چهار روز مصرف کنیم تا خطر بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان یا بیماری‌های تحلیل‌برنده کاهش یابد». به‌رغم این‌که ممکن است تغییراتی در کلم بروکلی در فرایند غنی‌سازی آن انجام شود، اما جویک می‌گوید طعم و شکل کلم بروکلی تغییری نخواهد کرد.

منبع: businessinsider

    •  

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب